X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 
Polityka prywatności

Mury (2020)

Mury, 2020, reż. Andrej Kuciła, 17’

W nocy z 13 na 14 sierpnia 2020 roku z aresztów w Mińsku przy ul. Akreścina oraz w Żodzinie zaczęto masowo zwalniać osoby zatrzymane podczas protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów. Pod więziennymi murami czekały na nich setki osób. Niektóre na swoich najbliższych – dzieci, mężów, żony, braci, siostry, rodziców czy przyjaciół czekają tam nadal…

Wychodzą przez więzienną bramę i opowiadają o przerażających rzeczach, których tam doświadczyli. Wieści o tym, co dzieje się za murami białoruskich aresztów i więzień, momentalnie rozprzestrzeniają się po Internecie na cały świat.

Reżyser Andrej Kuciła pokazuje emocje nie samych ofiar milicyjnej przemocy, ale ich bliskich.

– Pod murami stoi matka. Ma około 35 lat. Patrzy w zakratowane okna i krzyczy: „Nastia, mama tu jest! Nastia!”

Czekając pod murami, krewni i przyjaciele aresztowanych trwają w specyficznym stanie, będącym mieszanką niepewności, zagubienia i nadziei. Autor wyłuskuje z tłumu pojedyncze twarze i przysłuchuje się rozmowom pełnych bólu, niezgody i rozpaczy Białorusinów.

Obejrzyj film