X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 
Polityka prywatności

O roku ów (2021)

O roku ów (2021)

Program o charakterze edukacyjno-publicystycznym poświęcony okresowi pokojowej rewolucji Solidarności pomiędzy podpisaniem porozumień sierpniowych a 13 grudnia 1981 roku. Autorzy cyklu proponują przypomnienie i opatrzenie autorskimi komentarzami, uwzględniającymi obecny stan wiedzy historycznej, wybranych zjawisk z lat 1980–1981. Są to zarówno wydarzenia ważkie i brzemienne w konsekwencje polityczne, jak i bardziej anegdotyczne, ale oddające ducha tamtego czasu, panujące nastroje, ówczesne powody do nadziei, radości, lęków, gniewu, ówczesne poczucie humoru, przykłady twórczości satyrycznej.

Wśród tematów poszczególnych odcinków cyklu znajdują się wydarzenia i zjawiska rozmaitego formatu: międzynarodowe, ogólnopolskie, regionalne, lokalne. Przypominamy proces powstawania i problemy z rejestracją NSZZ Solidarność, NSZZ RI Solidarność i NZS, największe strajki i akcje protestacyjne (w tym m.in. marsz głodowy), I Zjazd NSZZ Solidarność w Gdańsku, prowokacje ze strony władz PRL (np. prowokacja bydgoska), represje wobec opozycji politycznej (np. KPN), etapy przygotowań do stanu wojennego, zmiany personalne na szczytach władzy komunistycznej, reakcje władz sowieckich i innych państw Układu Warszawskiego, w tym przymiarki do interwencji zbrojnej w Polsce.

Obejrzyj film