X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 
Polityka prywatności

Obejrzyj filmy on-line

Specjalna platforma filmowa 8. edycji Festiwalu Sztuki Faktu prezentuje dokumentalne i krótkometrażowe filmy związane z tegorocznym hasłem przewodnim – „Drogi wolności, ścieżki pamięci”. Zapraszamy do zapoznania się z filmami i dokumentami, które poruszają zarówno współczesne, jak i historyczne wydarzenia. Produkcje o politycznych protestach na Białorusi, o polskiej drodze do wolności, o porywanych podczas II wojny światowej dzieciach czy reportaże o epidemii korona wirusa – to doskonała okazja, aby przez pryzmat ważnych wydarzeń spojrzeć na wartość jaką jest wolność.

Prezentowane filmy to selekcja dokonana przy współpracy z TVP Historia, Biełsat TV, TVP Kultura, Polsat i Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną.

Dostęp do wszystkich produkcji jest bezpłatny oraz możliwy w czasie trwania festiwalu, tj. 29–30 września 2020 r. Serdecznie zapraszamy!

Biblioteka filmów on-line

Loading videos...

Reportaże Polskiego Radia

Zapraszamy także do zapoznania się z materiałami reporterskimi, udostępnionymi dzięki uprzejmości Polskiego Radia, dotyczących festiwalowej problematyki:

Wrzesień 1939 r.

Grudzień 1970 r. w Polsce

  • Drzwi wolności (rep. Jakub Tarka)
    • Tadeusz Kul to znany w Gdyni wynalazca. Wiele swoich wynalazków opatentował, część z nich została nawet wdrożona do produkcji. Do 1981 roku pracował w biurze projektowym gdyńskiej stoczni. W grudniu 1970 roku był uczestnikiem masakry robotników w Gdyni i naocznym świadkiem śmierci Zbyszka Godlewskiego, opisanego w piosence „Ballada o Janku Wiśniewskim”.
    • Link: https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/2239783,Drzwi-wolnosci-reportaz-Jakuba-Tarki
  • Grudniowy czas (rep. Urszula Żółtowska-Tomaszewska)
    • 12 grudnia 1970 r. ogłoszono w prasie „zmianę cen detalicznych niektórych artykułów spożywczych i przemysłowych”. Podniesiono ceny mięsa, mąki, przetworów mlecznych, dżemów, kaszy, czy makaronów. Podwyżki miały wejść w życie następnego dnia. W poniedziałek 14 grudnia 1970 r. rozpoczęły się pierwsze manifestacje stoczniowców w Gdańsku. Miały niezwykle burzliwy charakter — podpalano samochody i sklepy, zdemolowano dworzec PKP, a agresja słowna przeradzała się w brutalne starcia uliczne. Władze użyły milicji i wojska, by do późnych godzin nocnych z 14 na 15 grudnia spacyfikować manifestacje. Bunt w Gdańsku stanowił inspirację do strajku dla pracowników gdyńskich przedsiębiorstw.
    • Link: https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/2422747,Grudniowy-czas-%E2%80%93-reportaz-Urszuli-ZoltowskiejTomaszewskiej

Sierpień 1980 r. w Polsce:

Obecna sytuacja polityczna na Białorusi